Srubové domy jsou v mnoha zemích velmi oblíbené, protože jsou šetrné k životnímu prostředí a mají atraktivní vzhled. Takové budovy jsou nejčastěji vybrány v mnoha směrem i proto, že se lidé dnes také chtějí tak trochu vzdálit od ultramoderních a futuristických projektů. Dřevěný dům z kulatiny nebo řeziva je nádherný venkovský dům, kde si tak můžeme vychutnat pohodlí a útulnost, nádhernou krajinu a čistý vzduch.

Srub je prakticky ekologický dům

Vzhledem k tomu, že je srub ze dřeva, můžeme tady hovořit o ekologické stavbě. Dřevo je obnovitelný přírodní materiál, který znali již dávno naši předkové. Stavěli mohutné stavby, domy, hospodářské budovy a jiná stavení. Sruby na klíč jsou tak úzce spjaty s přírodou, nádherně voní a mají i jiná pozitiva. Mezi výhody příměstského bydlení patří absence sousedů kolem nebo v těsné blízkosti a šetrnost k životnímu prostředí. Tyto stavby se totiž jistě nehodí do center velkých měst, ale dobře se vyjímají samostatně, někde v okolí přírody.

Co se týká materiálu, tak zde můžeme konstatovat, že srubové domy na klíč se dají postavit prakticky z jakéhokoliv dřeva. Nejoblíbenější je především smrk, borovice, modřín i kanadská jedla, která je zvyklá na kruté severské zimy a je proto velmi odolná. Kromě toho se strom vyznačuje trvanlivostí, spolehlivostí a trvanlivostí, vysokou tepelnou izolací a v domě vytváří příznivé mikroklima vlivem proudění vzduchu. Můžeme tedy použít termín, že dům dýchá. Navíc jsou tyto stavby pro každého investora jistě velikou výzvou, neboť jejich pořizovací cena je opravdu hodně zajímavá.

domy na klíč

Další výhody dřevostaveb

Díky své nízké hmotnosti dřevo nevyžaduje mohutný hluboký podklad a stěny uvnitř domu vypadají esteticky, příjemně a úplně, a proto nepotřebují dekorativní výzdobu. Materiály lze snadno přizpůsobit a kombinovat nejlépe zase s přírodním materiálem, například kamenem. Zdůraznit tady určitě musíme i časovou výhodu realizace, kdy stavba takového srubu netrvá třeba do dalšího jara, ale nastěhovat se můžeme prakticky za pár týdnů. Což se vlastně u klasické zděné stavby říci nedá.

Dům na klíč je postaven

Pokud je již srubový dům na klíč postaven, mnohdy vzniká otázka, jaký design zvolit pro tuto dřevěnou konstrukci? Tady pozor, ne každý styl, materiály, nábytek a příslušenství lze kombinovat se dřevem a ne všechno se do srubu hodí. Kromě toho by vybrané materiály neměly narušovat estetiku a šetrnost k životnímu prostředí dřeva.

Spolehlivá odborná firma

Asi nejdůležitějším bodem realizace srubu je, vybrat si profesionální firmu se správnými znalostmi a zkušenostmi. Pracovníci jsou pravidelně proškolováni o nejmodernějších technologiích i trendech, své odborné zkušenosti pak využívají v praxi a služby zahrnují i velmi důležitý stavební dozor. Postavit si srubový dům na klíč vypadá na první pohled jednoduché, ale už na ten druhý musíme říci, že to zase tak jednoduché nebude. Je sice pravda, že jsou sruby postaveny za pár týdnů, ale veškeré trámy a kulatiny do sebe musejí dobře zapadat.

srubové domy na klíč
srubové domy na klíč

Požární odolnost domu na klíč

Každá dřevostavba je rovněž spojována s otázkou požární odolnosti. Dřevo je samozřejmě hořlavým materiálem a vznikají tady určité obavy. Tady musíme ovšem říci, že si dřevo zachovává určitou pevnost a znamená to, že dochází k zuhelnatění kulatiny, izolační vrstva, která tak vznikne hoření trochu zpomaluje.