Olej v automobilu nevydrží na věky a po nějakém čase je potřeba ho vyměnit. V případě, že si necháte olej vyměnit v autoservisu se o něj již dál nemusíte starat. Automechanik použitý olej vylije do velkého barelu a po jeho naplnění ho odveze. Vy jste bez starosti. Kam s ním však v případě, že si olej měníte sami doma?

 

Pevně věříme, že nikoho nenapadne olej hodit v uzavřené nádobě do komunálního odpadu nebo ho vylít do kamen, případně za stodolu. Nejen, že by olej mohl kontaminovat půdu a ublížit rostlinám a živočichům, ale navíc by mohl proniknout i do spodních vod. Navíc byste v takovém případě jednali protizákonně. Motorový olej totiž není odpadním olejem. V případě, že olej vylijete tam, kam nepatří a někdo vás u toho uvidí, hrozí vám pokuta. A ne jen tak ledajaká. Může dosáhnout až milionu korun pro fyzickou osobu. V případě právnické osoby může být pokuta i desetinásobně vyšší.

Půjčovna dodávek Otrokovice

Vyjetý olej jako chemikálie

Motorové oleje společně s těmi technickými a průmyslovými tvoří samostatnou kategorii chemikálií, které se po použití nemohou jen tak vyhodit. Je třeba s nimi nakládat zvláštním způsobem. Oleje jsou často obohacené o různé příměsi a díky tomu je prodloužena životnost oleje. Během užívání olejů se však do obsahu přidají také další sloučeniny a nečistoty vznikající při spalování paliva. Olej se tak po čase znehodnocený. Po nějaké době ztratí své schopnosti a je nutné ho vyměnit za nové. Odpadový olej může zlikvidovat podle zákona č. 185/2001 Sb, jen oprávněná osoba, která má souhlas s provozem zařízení na likvidaci nebo další využití oleje od krajského úřadu. Vždy je nutné se oleje zbavit ekologicky.

 

Kam s ním? Není to zase tak složité

Bohužel u motorového oleje od roku 2015 nefunguje ani zpětný odběr jako je tomu například u pneumatik. Není možné ho tedy přinést do obchodu a v podstatě vyměnit za nový. Nikde vám ho nepřijmou. Nicméně není zase tak náročné se oleje zbavit. První možností je požádat nějakého automechanika v okolí, zda byste olej nemohli donést k němu a on by ho pak zlikvidoval s ostatním olejem ve svém servisu. Nebo je možné vyjetý olej odvézt na sběrný dvůr. Vždy by měl být v nějaké uzavřené a bezpečné nádobě. A pak je tu ještě jedna možnost. V mnoha obcích je jednou za čas k dispozici kontejner nebo svozový vůz. Právě tehdy je možné se nebezpečného odpadu zbavit.

Do kamen vyjetý olej nepatří

Již jsme naznačili, že není vhodné vylévat olej do kamen. A to ani těch, jejichž palivem je olej. Nikdy totiž nejde o starý vyjetý olej ani o olej kuchyňský. K vytápění se totiž používá speciálně upravený olej. Vyjetý olej je tedy potřeba nejprve přepracovat na palivo podle normy ČSN 656690. Jistě byste měli pamatovat na to, že spalování jiných olejů je nelegální. I v případě spalování vám hrozí výše uvedené pokuty.

 

Co když olej neplánovaně uniká?

V případě, že vám olej z vozidla uniká neplánovaně, hovoříme o úniku provozní kapaliny. V případě, že je únik opravdu velký a vy si s tím netroufáte poradit sami, zavolejte hasiče. Je to bezpečné řešení. Rozhodně se neobávejte toho, že byste je tím akorát obtěžovali. Je to mnohem bezpečnější než řešit kontaminaci studny nebo půdy. Pokud vyteklo oleje jen málo, hasiče volat nemusíte. Svépomocí můžete katastrofě zabránit tak, že na místo, kde olej je, vylijete piliny nebo písek. Myslete však na to, že nasypaná materiál je poté kontaminovaný a stal se nebezpečným odpadem. Podle toho je potřeba s ním nakládat.

 

Co dělat, pokud se mi olej dostane na oblečení?

Pochopitelně se může stát, že se při manipulaci s olejem polijete. Pokud půjde o pár kapek, pravděpodobně to nemusíte řešit. Oblečení můžete dát klasicky vyprat. Ideální je přidat do praní nějaký přípravek na odmaštění a počítat s tím, že se skvrn možná již8+ěěnezbavíte. Jestliže na sebe však vylijete větší množství oleje, pak doporučujeme oblečení spíše vyřadit. Olej by totiž mohl pračku minimálně ušpinit a poté zničit další oblečení.