Řízení pod vlivem alkoholu je bohužel na českých silnicích stále v módě, v posledních letech navíc roste i počet řidičů, kteří za volant usednou pod vlivem omamných látek. Policisté proto čím dál častěji kromě běžné prohlídky s dechovou zkouškou provádějí i test na přítomnost drog.

Dle dostupných statistik až 20 % řidičů mladších 25 let usedlo za volant pod vlivem drog a způsobili dopravní nehodu. A co hůř, ve většině případů šlo o pervitin, nikoliv marihuanu nebo jiné lehčí drogy.

Půjčovna dodávek Otrokovice

Jak testuje přítomnost drog policie

Pokud vás zastaví hlídka PČR a bude mít podezření na přítomnost drog ve vašem těle, pravděpodobně použijí jednorázový test ze slin. Policista by měl přímo před vámi rozbalit test z neporušeného obalu. Testem vám vytře dutinu ústní a poté se čeká na výsledek, který je znám v řádu minut. Po celou dobu byste měli mít test pod kontrolou, abyste se sami mohli přesvědčit, jestli s ním policie nemanipuluje ve váš neprospěch. Z logiky věci může být výsledek negativní či pozitivní. V případě pozitivního výsledku testu hned nevěšte hlavu, jedná se totiž o orientační výsledek, který je potřeba ověřit lékařským testem. Testy mohou nahlásit jednak falešnou pozitivitu nebo skutečně stopové množství látky, která ve vašem těle sice zůstane, ale v řízení vás nikterak neovlivňuje. O skutečném množství látky v těle pak rozhodují krevní testy, které vám udělají v nemocnici.

Nejznámější druhy testů na drogy

Kromě testů ze slin (místo slin je možné odebrat i pot) se používají i testy na detekci drog z moči, které bývají přesnější a rychlejší. Zároveň se můžete setkat i s komplexními testy, které odhalí, jaké látky jsou ve vašem těle přítomny. Všechny typy testů lze zakoupit volně, například na internetu nebo v lékárně, a tak dotyčný sám sebe může před jízdou otestovat. Jen je potřeba vědět, že výsledek testu může být zkreslený (falešně pozitivní, falešně negativní). Drogové testy zakoupíte v různých baleních a cena se odvíjí podle druhu testu a počtu kusů. Obvykle se ceny pohybují v řádu stokorun.