Venku panuje ladovská zima a vy neohroženě nasedáte do své dodávky, abyste podnikli bezpodmínečně nutnou cestu. Sníh a mráz panuje všude kolem, cítíte se jako opuštěný voják uprostřed Sibiře. Nenechte zimu a své pocity, aby zviklaly vaší neoblomnou řidičskou vůli! Raději si s námi pojďte zopakovat, jaká pravidla platí v zimním provozu a na co jako správný řidič dodávky nikdy nezapomenout!

Pozor na střechu

Ještě než sednete za volant, rozhlédněte se kolem a především pak hlavu natočte vzhůru! Ano, střechu dodávky přes noc pokryly závaly sněhu, pod kterými se skrývá led. Nepanikařte, je lepší vyjet později, než se pohybovat po vozovkách s takovou nádherou na střeše! Při jízdě může dojít k uvolnění sněhové pokrývky, jež spadne a může zavinit dopravní nehodu. Rozbitá skla, podvozky vzhůru nohama, ztracené životy jen kvůli pár nevykonaným pohybům rukou se smetákem!

S tím souvisí i základní výbava do každé dodávky, kterou v našich vozech samozřejmě najdete. Jedná se o smetáček a škrabku na zamrzlá okna! Okna seškrabte celá, především to čelní. Odstranit jen kousek ledu v místě průzoru nestačí!

 

Půjčovna dodávek Otrokovice
Na zimu je potřeba vůz dobře připravit.

Řetězy – alfa a omega zimního řidiče

V nezbytném vybavení vozu budeme pokračovat! Před rozjetím zkontrolujte, zda jste doma nezapomněli sněhové řetězy. Pravděpodobnost jejich použití je sice v našich zeměpisných šířkách mizivá, nicméně stačí vyjet k rakouským sousedům, chcete-li se přesvědčit, že v horách se bez řetězů nevyplatí startovat motor. Ale i v rámci České republiky – pro strýčka příhody – jezděte zásadně vždy s řetězy na palubě.

Operujeme s domněnkou, že každý řidič řetězy svému vozu umí nandat. Pro jistotu si to ale krátce připomeňme. Řetězy se nasazují na hnací kola, která jimi z obou stran obklopíme, zvedneme a na vrcholu kola připevníme k sobě spojovacím háčkem! Raději si to jednou v klidu a v suchu zkuste doma.

Odstup i na silnici

Při jízdě si držte od vozidla jedoucího před vámi odstup. Tato základní řidičská poučka platí pro řízení dodávek ještě o 50 procent více. Dodávka totiž přece jen na silnici zabírá více prostoru a váží více než běžné osobní vozidlo, její brzdná dráha se tedy také liší. Navíc ji v zimě ovlivňuje i stav vozovky, který leckdy neodpovídá standardům.

Na takovém povrchu se snadno může stát, že se ani nenadějete a už se smýkáte po silnici sem a tam. Při smyku zachovejte klidnou hlavu a hlavně nebrzděte! Máte-li dodávka náhon na přední kola, sešlápněte spojku a stočte volant ve směru jízdy. V případě náhonu na zadní kola točte volantem v opačném směru.

Hlavu vzhůru, opatrnost přibalte na místo spolujezdce a hurá na cestu! Máte-li dotazy, či byste si od nás dodávku rádi vypůjčili, neváhejte se na nás obrátit!