Stočený tachometr bohužel není nic neobvyklého. Je to poměrně častý podvod, kterého se dopouští prodejci ojetých automobilů. Manipulace s počtem reálně najetých kilometrů však potencionálního zájemce o koupu vozidla může přijít nepříjemně draho. Lze odhalit, jestli bylo s kilometry “čachrováno” a případně jak poznat stočený tachometr?

Proč má auto stočený tachometr?

Když má auto hodně najeto, zájem o něho logicky klesá. A je jedno, jestli jde o malý automobil, nebo prostornou dodávku. Čím více najetých kilometrů, tím víc toho má daný vůz za sebou – tím více je opotřebený a už nemusí být v tak dobré kondici. Auta s nižším počtem kilometrů jsou lákavější, pocitově spolehlivější a tím pádem také hodnotnější – dají se mnohem dráže prodat. A to je nejčastější důvod, proč dochází ke stáčení tachometru.

Půjčovna dodávek Otrokovice

Můžete to poznat?

První varovný signál, který vám může napovědět, že něco nesedí, je například udávání toho, že auto jezdí dvanáct let a má najeto jen padesát tisíc kilometrů. To je rozhodně zvláštní a vás by takový inzerát měl odradit. I když se může jednat o auto, které vlastnil jen tzv. sváteční řidič, nelze se na to spoléhat. Ať už se rozhodnete hledat ojetý osobák nebo dodávku, dávejte si pozor, ať nekoupíte zajíce v pytli.

Všímejte si, v jaké je auto kondici

Samotná prohlídka automobilu, jeho interiéru a pozornost věnovaná ovládacím prvkům může v mnoha případech napovědět, jak je auto cca staré a co má za sebou. Zaměřte se na volant, který bude v případě malého počtu najetých kilometrů v mnohem lepší formě, nežli třeba tehdy, kdy bude mít za sebou auto najetých 200 000 kilometrů. Jenže tady lze narazit na problém v podobě úmyslně vyměněného volantu.

Plastové díly, které jsou součástí vozidla, po letech podléhají výraznému opotřebení. Madla u dveří mohou být odřená, plastové krytky poškozené, páčky viditelně ohmatané a podobně.

Kontrola pomocí VIN kódu

Formou kontroly je také zadání VIN kódu do databáze a tam se dozvíte o autu i to, co by vám mohl prodejce zamlčet – například jestli bylo auto bourané, servisované nebo jestli jeho rok výroby odpovídá pravdě. Odhalit může i stočený tachometr.