K 31. lednu 2021 skončila platnost veškerých nalepovacích dálničních známek v ČR. Řidiči, kteří nyní chtějí využít placených úseků dálnic, musí povinně zaplatit poplatek za elektronickou dálniční známku, kterou lze koupit například na webu edalnice.cz a váže se ke konkrétní SPZ. Nadále zůstávají v prodeji tři druhy známek podle délky platnosti (desetidenní, měsíční a roční). Stále se však najdou řidiči, kteří se snaží ušetřit a dálnicí projíždí takzvaně „na černo“. A jaké postihy hrozí za jízdu bez dálniční známky? Vyplatí se to?

Jak Policie ČR hlídá známky

Nejprve si pojďme v rychlosti říci, jak PČR elektronické dálniční známky kontroluje. Už to není jako dříve, kdy policie stála na odpočívadle a s dalekohledem kontrolovala vylepenou plaketu a na místě pak její platnost. Nyní jsou na dálnicích umístěné kamery, které policie sleduje a podle SPZ zjistí, jestli má známku zakoupenou a platnou. Jenže aby dotyčnému dali pokutu, musí ho osobně zastavit, zkontrolovat a pokutu mu udělit. Do budoucna by měl v ČR vzniknout systém mýtných bran, které budou schopny přečíst značku, identifikovat platbu a případně zaslat pokutu rovnou majiteli auta.

Půjčovna dodávek Otrokovice
Pokuta za jízdu bez dálniční známky.

Jaká hrozí pokuta za jízdu bez známky

Pokud vás policie odhalí a na dálnici zastaví, může za tento přestupek vyžadovat až 5 000 Kč. Jestliže budete mít štěstí na policistu, vyjde vás taková jízda na cca 2 000 Kč. Rozhodně se s orgánem nehádejte. V jeho pravomoci je postoupit přestupek ke správnímu řízení, kde se pokuta může vyšplhat až na 20 000 Kč.

Jízda se starou známkou

Teď by měli zpozornět všichni nepořádní motoristé, kteří mají čelní sklo polepené jak dveře od záchodu. Jakmile vás policie zastaví se starou a neplatnou dálniční známkou (což je v dnešní době každá tuzemská známka), hrozí vám bloková pokuta až 2 000 Kč.

Nepodvádějte ani s průkazy

Osoby s průkazem ZTP/P, členové Vězeňské služby nebo osoby zajišťující přepravu pacientů vyžadující neodkladnou péči jsou od dálničního poplatku osvobozeni. Rozhodně se nepokoušejte o falšování některého z potvrzení. Zde se už nebavíme o pokutě v řádu tisíců korun, ale tahle “sranda“ vás může přijít až na 100 000 Kč.