Jestliže vás přestala bavit fádní a jednotvárná bílá barva nebo pokud jsme se rozhodli pro oživení interiéru, měli bychom tomuto tématu věnovat pár minut. Vymalovat byt je jedna věc, zvolit si barvu druhá a přizpůsobit tomu nábytek třetí.

Vybíráme barvy pro styl interiéru

Barva stěn a stropů je velmi důležitá pro vzhled interiéru. Může vytvářet příjemnou atmosféru nebo nás spíše bude připomínat staromódní vilu. Pomocí barvy můžeme nejen oživit interiér, zjemnit vzhled místnosti, ale také můžeme vytvořit neutrální pozadí pro neobvyklý, moderní nebo až abstraktní nábytek nebo doplňky. Při výběru barev k malování stěn v jednotlivých místnostech stojí za to vědět, jaký by měl být konečný efekt, ve kterém stylu by měl být prostor uspořádán. V případě rustikálního uspořádání bychom měli zůstat v přírodní paletě barev pomocí hnědé, bílé a zelené – ale mohou se s nimi kombinovat i odstíny modré a bílé. Klasické a stylizované interiéry mají rády spíše syté barvy. Máme-li pro tento pokoj nábytek a doplňky, stojí za to dodržovat ověřený princip: pro světlý nábytek – tmavé stěny, naopak pro tmavý nábytek jasné stěny. Moderní prostory a moderně zařízený interiér požaduje intenzívní barvy, které společně tvoří nadčasový design celé místnosti.

Velikost a tvar místnosti

Pomocí barvy na stěnách také můžeme ovlivnit optickou velikost prostoru a jeho tvar. Drobné interiéry by měly být vymalovány jasnými barvami. Budou odrážet světlo a interiér se bude zdát větší než skutečně je. Ve velkých místnostech si můžeme dovolit i  trochu více svobody, odvázanosti a kreativity.  Také tvar místnosti může být vnímán pomocí dobře zvolených barev větší, prostornější . Pokud například čelní stěny vymalujeme tmavší barvou, místnost zvětšíme, naopak jestliže boční stěny vymalujeme světlými odstíny, třeba béžovou nebo smetanovou, místnost bude vypadat širší.

malovani-bytu-praha

Barva nás ovlivňují

Než se pustíme do celé akce, za zmínku také stojí, že barvy ovlivňují naši náladu. Někteří se uklidní, jiní stimulují. Oranžová barva stimuluje činnost mozku, ale nemůže být příliš intenzivní, protože by mohla způsobit hyperaktivitu. Žlutá zabraňuje negativním emocím a také podporuje paměť. Modrá zase uklidňuje, přispívá k dobrému usínání, ale také ke koncentraci. Ideální tedy pro ložnici i kancelář. Černá barva může zhoršit náladu, povzbudit reflexi a melancholii – mnohem lepší je vyhnout se malování velkého množství barvy černým nátěrem nebo se jen omezit se na detaily. Šedá barva pomůže uklidnit a růžová s fialovou probouzí naši kreativitu. Tyto barvy budou skvěle vypadat v dětském pokoji, kde se rozvíjí i dětská fantazie.
Změna barvy stěn je skvělý způsob, jak osvěžit a oživit byt. Před nákupem barvy stojí za to zvážit, jaký efekt chceme dosáhnout. Díky správné volbě barev můžeme ovlivnit nejen styl interiéru, ale i vnímání jeho proporcí.

Na co si dát při malování pozor

Stejně jako každá jiná práce, tak i malování interiéru má svá pravidla. Jde spíše o to, jak se vyhnout maléru s barvami. Není nikde pravidlem, že musíme mít byt vymalovaný podle pravidel, ale měli bychom alespoň trochu myslet na estetiku a na to, aby náš byt vypadat útulně a příjemně.

Profesionální malíři

Samozřejmě, že můžeme vymalovat svůj byt vlastníma rukama. Budeme tak na sebe pyšní a můžeme se klidně i pochlubit svou kreativitou a šikovností. Ale musíme si také uvědomit, že možná laická neodbornost může mít následky. Zřejmě bychom měli vědět, že se stěny musí v určitých případech naimpregnovat, že by měla být stěna před malováním dobře očištěna a to i od staré malby. Pokud tuto práci nezvládneme sami, můžeme si k tomu pozvat profesionální malířskou firmu, která ví, jak na to. Jejich dlouholeté zkušenosti a praxe vedou ke kvalitní rychlé práci. Některé firmy nabízejí také komplexní malířské služby, které zahrnují například i závěrečný úklid, takže se nemusíme bát, že bychom museli ještě po malířích uklízet. I odborné poradenství v tomhle oboru jsou v portfoliu služeb profesionálních malířů. Ovšem nehledejme u dnešních malířů štafle a papírovou čepici. I když si všichni zřejmě takového malíře představujeme, dnešní malíř má k dispozici modernější technické vybavení, které dokonale použije ke své práci. I když ty štafle asi zapotřebí budou i dnes. Na trhu je dnes spoustu firem, které tuto službu nabízí. Jejich cílem je samozřejmě spokojený zákazník.

Pokud tedy chceme změnu v našem interiéru, služby profesionálních malířských firem se nebojme využít. Určitě to stojí za to.